Wyprzedzanie

Odd­ział 6 – Wyprzedzanie

Art. 24. 1. Kieru­jący pojaz­dem jest obow­iązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczegól­ności, czy:

ma odpowied­nią widoczność i dostate­czne miejsce do wyprzedza­nia bez utrud­nienia komukol­wiek ruchu; kieru­jący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedza­nia; kieru­jący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasyg­nal­i­zował zami­aru wyprzedza­nia innego pojazdu, zmi­any kierunku jazdy lub zmi­any pasa ruchu. 2. Kieru­jący pojaz­dem jest obow­iązany przy wyprzedza­niu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bez­pieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczest­nika ruchu. W razie wyprzedza­nia roweru, wózka rowerowego, motoroweru, moto­cykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

  1. Kieru­jący pojaz­dem jest obow­iązany przy wyprzedza­niu prze­jeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zas­trzeże­niem ust. 4, 5, 1012.

  2. Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położe­nie torów uniemożli­wia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

  3. Wyprzedzanie pojazdu lub uczest­nika ruchu, który syg­nal­izuje zamiar skręce­nia w lewo, może odby­wać się tylko z jego prawej strony.

  4. Kieru­jącemu pojaz­dem wyprzedzanym zabra­nia się w cza­sie wyprzedza­nia i bezpośred­nio po nim zwięk­sza­nia pręd­kości. Kieru­jący pojaz­dem wol­no­bieżnym, ciąg­nikiem rol­niczym lub pojaz­dem bez sil­nika jest obow­iązany zjechać jak najbardziej na prawo i – w razie potrzeby – zatrzy­mać się w celu ułatwienia wyprzedza­nia. Przepisy nie sto­suje sięw przy­padku, o którym mowa w ust. 12.

  5. Zabra­nia się wyprzedza­nia pojazdu sil­nikowego jadącego po jezdni:

przy dojeżdża­niu do wierz­chołka wzniesienia; na zakrę­cie oznac­zonym znakami ostrze­gaw­czymi; na skrzyżowa­niu, z wyjątkiem skrzyżowa­nia o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany. 8. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejs­cach, o których mowa w ust. 7 pkt 12, na jezdni:

jed­nok­ierunk­owej; dwukierunk­owej na odcinku z wyz­nac­zonymi pasami ruchu, pod warunk­iem że kieru­jący nie wjeżdża na część jezdni przez­nac­zoną do ruchu w kierunku prze­ci­wnym – w miejscu, gdzie jest to zabro­nione znakami na jezdni. 9. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3, pojazdu syg­nal­izu­jącego zamiar skręce­nia, pod warunk­iem że kieru­jący nie wjeżdża na część jezdni przez­nac­zoną do ruchu w kierunku przeciwnym.

  1. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyz­nac­zonymi pasami ruchu, przy zachowa­niu warunków określonych w ust. 17:

na jezdni jed­nok­ierunk­owej; na jezdni dwukierunk­owej, jeżeli co najm­niej dwa pasy ruchu na obszarze zabu­dowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabu­dowanym przez­nac­zone są do jazdy w tym samym kierunku. 11. Zabra­nia się wyprzedza­nia pojazdu uprzy­wile­jowanego na obszarze zabudowanym.

  1. Kieru­jący row­erem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.